انجمن بی تاوان آذربایجان غربی

اطلاع رسانی از آسیب های ناشی از تروریسم

چرا پ ک ک تن به مذاکره با دولت اردوغان داد؟آیا مذاکره با دولت ترکیه می تواند عقب نشینی از سیستم خودمدیرتی باشد؟

سرویس بین المل انجمن بی تاوان آذربایجان غربی : پ ک ک با پیروزی حزب دمکراتیک خلق ها (HDP) در انتخابات پارلمانی ترکیه احساس کرد ، شرایط کاملا به نفع گروه بود و با اعلام فدارلیسم و خودمدیریتی می تواند از دولت جدا شود ولی محاسبات پ ک ک کاملا برعکس جواب داده و بار دیگر شکستی تلخ را تجربه کرد.چرا پ ک ک تن به مذاکره با دولت اردوغان داد؟آیا مذاکره با دولت ترکیه می تواند عقب نشینی از سیستم خودمدیرتی باشد؟


پ ک ک تجربه عقب نشینی از استراتژی مانیفست کردستان بزرگ را دارد و شرایط موجود نشان می دهد که به احتمال قوی ، عقب نشینی از سیستم خودمدیریتی و فدرالیسم را تجربه کند .

پ ک ک با شروع جنگ بمنظور ایجاد سیستم خودمدیریتی  در شهرهای کردنشین ترکیه ،در میان کُردهای ترکیه تبدیل به چهره ای منفور شد و نهایت برای بدست اوردن چهره ای مقبول و مشروع در افکار عمومی ،در مذاکره و گفتگو خود را پیش قدم کرد.

پ ک ک حتی در بیانیه درخواست مذاکره بطور علنی اعلام کرده که دولت ترکیه می تواند با قبول کردن مذاکره آرامش را به ترکیه بازگرداند و این بدان معناست که خود پ ک ک می داند که ۸۰ درصد نا امنی ها در ترکیه  زیر سر این گروه تروریستی است.

پ ک ک چندی قبل تحت هیچ شرایطی حاضر به مذاکره نبوده و بارها اعلام کرده بود تا نابودی دولت اردوغان و پیروزی در مناطق کردنشین ترکیه مبارزات مسلحانه خود را گسترش می دهند ،ولی  پ ک ک باردیگر از سیاست خود عقب نشینی و تن به مذاکره با دولت نئوعثمانی اردوغان داد.

چندین عوامل مهمی که پ ک ک را وادار به مذاکره با دولت اردوغان نمود  بشرح ذیل است.

۱-پ.ک.ک در جنگ کوهستان عملا شکست خورده و زمین گیر شده است و دو عامل مهم تشدید تدابیر اطلاعاتی مرزی و زمینی و نیز استفاده گسترده و عمیق از تجهیزات اطلاعاتی هوایی مانند هواپیماهای بدون سرنشین، بالن های بزرگ دارای دوربین های دید وسیع مرزی و تصاویر ماهواره ای، در کنار بمباران های هدفمند نیروی هوایی ترکیه در شمال عراق، فضایی پدید آورده که پ.ک.ک مدتهاست نتوانسته حتی به یک پاسگاه و پایگاه مرزی نزدیک شود. چه برسد به آن که بخواهد همچون گذشته، در یک نقطه متمرکز، چند ارتشی را از بین ببرد و در عملیات تعقیب و گریز، دیگر نیروها را با تله های انفجاری و کمین، به کام مرگ بفرستد.

۲-پ.ک.ک به خاطر عجز در برابر تسلیحات و تجهیزات هوایی ترکیه، جنگ را به شهرها کشاند و با مسلح کردن صدها نوجوان در شهرهای کردنشین، نهاد اقماری جدیدی به نام  «واحدهای دفاع مدنی» (YPS) به وجود آورد. مقامات نظامی و امنیتی ترکیه ادعا کرده اند که این نهاد جدید و ناشی و بی تجربه پ.ک.ک، تنها ظرف هشت ماه، بیش از پنج هزار کشته داده است. شبکه های تلویزیونی ترکیه نیز تصاویری از تسلیم شدن گروه های سی چهل نفره از این نوجوانان را نشان می دهند که در چندین شهر از جمله سور، جیزره و نسیبین، ناچار شدند بعد از مدتها درگیری، خود را تسلیم کنند.

۳-اقدامات آنارشیستی و بی حساب و کتاب سران پ.ک.ک، نهاد رسمی و قانونی «حزب دموکراتیک خلق ها» (HDP) را در مجلس ملی و در اتمسفر سیاسی ترکیه به طور کامل به حاشیه فرستاد و بعید نیست صلاح الدین دمیرتاش رهبر این حزب و بسیاری از کادرهای برجسته آن، به زودی به اتهام حمایت از ترور، زندانی شوند.

۴-نزدیک به دو سال است که کسی از حال و روز اوجالان رهبر زندانی پ.ک.ک خبر ندارد و اردوغان خشمگین، اجازه نمی دهد همچون گذشته، هاکان فیدان رئیس سرویس اطلاعاتی میت، با هیلکوپتر به ایمرالی برود و ساعت ها با او گفتگو و مذاکره کند و عملا چیزی به نام پرونده مذاکرات صلح بر روی میز نمانده و پ.ک.ک در شرایط فعلی –غیر از حوزه ی تهدیدات ضدامنیتی-، جایگاهی در ترکیه ندارد.

۵-کسب هشتاد کرسی از پانصد و پنجاه کرسی توسط نمایندگان وابسته به پ.ک.ک در انتخابات سراسری ترکیه، برای کردهای نزدیک به اوجالان و پ.ک.ک، یک رویا بود. اما درگیری ها و اقدامات عجیب و سردرگمی سران پ.ک.ک، این دستاورد بزرگ و تاریخی را عملا به باد داد، امنیت و آرامش و زمینه ی توسعه ی اقتصادی استان های کردنشین را از بین برد و بسیاری از کردهای ترکیه در این ماجرا چنان دلسرد شده اند که حاضر نیستند همچون گذشته، به درخواست دمیرتاش و پ.ک.ک، به میدان ها بیایند و علیه دولت شعار سر دهند.

۶-پ.ک.ک با این امید در ترکیه به دولت فشار می آورد که بتواند در پرونده سوریه امتیازات بیشتری بگیرد. غافل از این که محاسبات جنگ در کوبانی و دیاربکر یکی نیست و گذشته از آن، دلیل مهم پیروزی های پ.ک.ک در ترکیه، ضعف اسد و غیبت دولت او در مناطق شمالی سوریه بوده  و در ترکیه فضای حاکمیتی، سیاسی و امنیتی به گونه ای دیگر است.

۷-عامل و فاکتور آخر، در فضای کنونی، شاید از همه عوامل بالا مهم تر باشد. در ترکیه کودتا شده، ذهن دولت «درگیر» و «مشغول» است و انگار این روزها، اردوغان و یاران او، حتی در دنیای خواب و کابوس هم، چیزی غیر از فتح الله گولن نمی بینند و چنین چیزی برای پ.ک.ک  زمیه ساز سوء استفاده شده و . پ.ک.ک می خواهد با ناامن کردن فضا، اعلام کند: تهدید اصلی در ترکیه ما هستیم و دولت را بر سر میز مذاکره بکشاند.

پ ک ک  حزبی است که تاکنون از چندین سیاست و رویکرد مهم خود به دلایل ناتوانی و شکست عقب نشینی کرده است ،از مهم ترین عقب نشینی های پ ک ک می تواند به عقب نشینی از استراتژی مانیفست کردستان بزرگ اشاره کرد.

تن به مذاکره دادن پ ک ک با دولت ترکیه در این مقطع  را می توان به نوعی عقب نشینی از سیستم فدارلیسم و خود مدیریتی  خواند.

تاریخ ارسال: چهارشنبه 3 شهریور 1395 ساعت 15:23 | نویسنده: انجمن بی تاوان | چاپ مطلب
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.